Základní školy na území městské části Praha 8 se dočkají zásadního zlepšení v oblasti první pomoci. Vedení radnice se rozhodlo, že v průběhu letošního roku vybaví všechny své základní školy automatickými externími defibrilátory (AED). Tento krok je reakcí na narůstající potřebu zvyšování bezpečnosti dětí a školního personálu v případě náhlé zástavy srdce.
Místostarosta Jiří Vítek (Patrioti pro Prahu 8), iniciátor projektu, zdůrazňuje důležitost rychlého zásahu při srdečních příhodách: „Kvalitně prováděná neodkladná resuscitace je klíčová. S defibrilátorem AED se zvyšují šance na přežití až čtyřnásobně, pokud je použit v prvních minutách po kolapsu,“ informoval. Pokud je defibrilátor použit okamžitě po příhodě, udává se přežití až v 94 procent případů. Provedení defibrilace za pět minut po náhlé zástavě oběhu znamená přežití v 50 procentech a za 12 minut po náhlé zástavě oběhu už jen 25 procent. Proto je včasné provedení defibrilace tak důležité.
Radní pro školství Matěj Fichtner (ANO 2011) dodává: „Chceme zajistit, aby naše školy byly co nejbezpečnější místa pro naše děti. Umožnění přístupu k defibrilátorům a vzdělání v oblasti první pomoci je v tomto směru logickým krokem,“ zdůraznil místostarosta pro školství Matěj Fichtner (ANO).
V první fázi projektu dojde od března 2024 k instalaci defibrilátorů ve více než polovině základních škol. Zbytek škol bude následovat do konce roku. Součástí projektu je také důkladné školení pracovníků škol, které zajistí jednotka dobrovolných hasičů Prahy 8. Ti již obdrželi nejmodernější trenažér na použití defibrilátoru, který poslouží k realistickému nácviku.
Co umí defibrilátor AED? Jde o přístroj určený k poskytnutí elektrického výboje srdci v případě náhlé zástavy srdce, což může zachránit život. Přístroj je navržen tak, aby ho mohl použít i laik bez lékařského vzdělání, jelikož poskytuje hlasové pokyny a v některých případech i vizuální návod k použití. AED nejprve analyzuje srdeční rytmus osoby, a pokud zjistí, že je potřeba defibrilace, umožní aplikaci elektrického výboje. Je důležité, že AED pouze povolí výboj, pokud je to opravdu nezbytné, což minimalizuje riziko chybného použití. Plánovaný je i další krok, kterým je seznámení samotných žáků s používáním zařízení, což bude představovat významný přínos pro celou společnost.
V současné době jsou AED vybavena veškerá vozidla Policie ČR a městské policie, v Praze 8 jsou defibrilátory v kulturních domech, obchodních centrech, na úřadu MČ Praha 8, zdravotnických zařízeních a mnoha dalších místech. Kompletní seznam přesných míst umístěných defibrilátorů najdete v aplikaci Záchranka nebo na stránkách zdravotnické záchranné služby www.zzshmp.cz/mapa-aed. Každé místo, kde je defibrilátor k dispozici, je označeno zelenou samolepkou s písmeny AED a bílým srdcem.
Zdroj: měsíčník Osmička